OnlineHračkářství.cz je teď Kidero.cz – nový název, stejná radost! 🎉

Doprava zdarma od 2 500 Kč [email protected]
Všechny články

Varovné signály, že vaše dítě potřebuje logopeda

Naučit se mluvit patří k jedněm ze základních schopností dítěte. Každé dítě se řeč učí postupně, ale u některých se setkáváme s různými poruchami nebo vývojovými zpožděními, jejichž ignorování může přinést dlouhodobé důsledky. Právě proto je zásadní, aby rodiče sledovali, jak jejich dítě mluví, komunikuje s ostatními a vnímá řeč okolí. A správně jej učili otevírat pusu a artikulovat. 

V dnešní době logopedie dávno není tabu, ba naopak – vyhledat pomoc odborníka je známka odpovědného přístupu rodičů a péče o zdravý vývoj dítěte. 

Co by mělo dítě zvládnout?

Jazykový vývoj dítěte je individuální proces. Existují ale i všeobecně platné milníky, které vám pomohou zjistit, zda se dítě rozmluví správně. Od narození do 1 roku se komunikace dítěte projevuje křikem, žvatláním, broukáním a vydáváním zvuků. Okolo jednoho roku dítě nejčastěji vyslovuje první slova, například „máma“, „táta“, „baba”, případně jednoduché pokusy o zvuky zvířat a věcí.

Zhruba mezi 1 až 3 lety dochází k prudkému rozvoji řeči. Dítě se učí spojovat dvě a více slov, tvořit jednoduché věty. Přibližně ve 2,5 až 3 letech již používá aktivně řeč ke sdělování svých potřeb. Do čtyř let by měla většina dětí mluvit srozumitelnými větami a být schopná komunikovat i s širším okolím mimo rodinu.

Ve věku okolo pěti let se pak očekává téměř náležitá výslovnost většiny hlásek a schopnost srozumitelně komunikovat v rozhovoru. Před nástupem do školy dítě již většinou jistě vyslovuje všechny hlásky, má dostatečně vyvinutou slovní zásobu, umí verbálně vyjádřit své pocity, potřeby, názory a zážitky.

Jak poznat, že dítě potřebuje logopeda?

V prvních měsících až roce života byste měli zpozornět v momeňte, pokud dítě nedělá žádné zvuky nebo nereaguje na váš hlas. Také se poraďte se svým pediatrem, když dítě po prvním roce neříká jednoduchá slova, mohou to být první signály problému.

U batolat mezi 2 a 3 lety věnujte zvýšenou pozornost, pokud téměř nemluví, nevytváří věty ze slov nebo nemá chuť komunikovat a odpovídat. Důležitým znakem jsou i pravidelné potíže s pochopením jednoduchých pokynů, které rodič dává.

U předškolních dětí dávejte pozor na výslovnost – problémová může být výrazné a déletrvající šišlání, koktavost, velmi chudá slovní zásoba, či neschopnost sestavit gramaticky správné věty ve věku okolo 5 let.

V každém případě platí jednoduché pravidlo – pokud máte jakékoliv pochybnosti, vyhledejte konzultaci s logopedem. Vývoj řeči je klíčový pro celkový psychický, sociální a emocionální rozvoj dítěte.

Nejčastější poruchy řeči u dětí a jak je poznat?

Existuje několik základních poruch dětské řeči. Nejčastější je dyslalie, tedy nesprávná výslovnost některých hlásek (typické známé „šišlání“). Dále je častá opožděná řeč, kdy dítě mluví mnohem méně či později než vrstevníci.

Závažnější poruchou je vývojová dysfázie, porucha jazykových schopností, která se projevuje špatným pochopením základních pokynů, problémem s tvorbou vět a celkově opožděním všech jazykových schopností.

Méně časté, o to však náročnější, je například koktavost nebo mutismus (úplné odmítání verbální komunikace zejména na veřejnosti).

Některé poruchy jsou ovlivněny geneticky, jiné vycházejí z prostředí, ve kterém se dítě pohybuje. Dlouhodobě neléčené problémy mohou dítěti znemožnit kvalitní školní vzdělání a ohrozit i jeho sebevědomí.

Kdy poprvé jít s dítětem na logopedii?

Doporučuje se preventivní návštěva logopeda už ve věku 3 let. A je zcela běžné absolvovat konzultaci i dříve, pokud existují pochybnosti či doporučení ze strany pediatra. Včasná péče totiž hraje v logopedické intervenci klíčovou roli.

Logoped je specialista, který nejprve řeč dítěte podrobně zhodnotí, stanoví případnou diagnózu, nabídne konkrétní řešení a cvičení. Návštěvy bývají příjemné. Většinou se jedná o rozhovor, hry a diagnostiku prostřednictvím hravé formy.

Jak podpořit zdravý vývoj řeči dítěte doma?

Zapojte do běžného dne společné rozhovory, hry s říkankami a písničkami. Povzbuzování dítěte k popisu věcí, zážitků a pocitů úžasně podporuje rozvoj řeči.

Výborné jsou hry, které podporují tvoření slov a vět, například obrázkové kartičky, pexeso, puzzle nebo tematické hry, které najdete v každém dobrém obchodě s hračkami.

Pravidelné čtení pohádek a listování knížkami nebo časopisy rozšiřuje slovní zásobu dítěte. Tyto aktivity zároveň dítě baví. 

Nebojte se logopeda navštívit. Včasná podpora je klíč k úspěchu.