OnlineHračkářství.cz je teď Kidero.cz – nový název, stejná radost! 🎉

Doprava zdarma od 2 500 Kč [email protected]
Všechny články

Rizika kyberprostoru a kyberšikana

Internet poskytuje prostor k učení, hraní her, komunikaci s kamarády nebo sdílení zážitků na sociálních sítích. Jenže s těmito možnostmi přichází i určitá rizika. Mezi ty nejvážnější patří kyberšikana, která se dotýká stále většího počtu dětí. Právě proto je velmi důležité, aby rodiče znali všechna možná rizika a měli dostatek informací k tomu, aby dokázali odhalit varovné signály kyberšikany a věděli, jak na ně reagovat.

Děti rostou ve věku technologií, s mobilním telefonem či tabletem se často setkávají již v útlém věku. Na hrozby internetu nemají však děti dostatek zkušeností a schopností reagovat samy od sebe. Kyberprostor není jen místem zábavy a poznávání, ale také prostředím, kde se snadno může rozvinout nevhodné chování a negativní projevy.

Rizika kyberprostoru – co všechno dětem na internetu hrozí?

Internet představuje zdánlivě anonymní prostor, kde se často děti cítí svobodněji, než ve skutečném světě. Bohužel anonymita skýtá nejen pozitivní aspekty, ale i riziko setkání s kybernetickými agresory, predátory nebo podvodníky, kteří můžou na děti zkoušet kyberšikanu. Jedním z nejčastějších rizik je setkání s nevhodným obsahem, jako jsou násilná videa, vulgární komunikace, explicitní fotografie nebo extremistický materiál. V online světě se mohou projevit také nebezpeční jedinci — lidé, kteří manipulují dětmi za účelem sexuálního zneužívání nebo vydírání. Další riziko představují podvodné stránky, phishingové útoky, falešné výhry či fiktivní herní účty. Děti v nadšení často zadají své osobní údaje na stránkách, kam by dospělí nikdy neklikli. Snadno tak mohou ohrozit bezpečí rodinných financí a objevit se mohou i problémy s viry nebo zločinem spojeným s únikem dat.

Co je to kyberšikana a jak ji poznáme?

Kyberšikana či kybernetické šikanování představuje opakované, cílené a úmyslné ubližování konkrétní osobě prostřednictvím digitálních médií, především internetu a sociálních sítí. Na rozdíl od klasické šikany, kyberšikana nemá hranice – dítěti se agresor může dostat do života kdykoli, prakticky bez odpočinku, třeba i v nočních hodinách. Mezi časté projevy patří urážlivé komentáře a zprávy, zesměšňující fotografie nebo videa, které jsou bez souhlasu dítěte zveřejněny. 

Kyberšikana je často velmi dobře skrytá a děti mají problém svěřit se rodičům. Dítě se může z ničeho nic stáhnout, být nervózní, uzavřené, projevuje se náladovost, změna spánkových návyků či náhle odmítá používat mobil nebo sociální sítě. Mohou se objevit psychosomatické obtíže jako bolesti břicha nebo hlavy.

Jak na kyberšikanu reagovat – co dělat, když ji odhalíte?

Pokud zjistíte, že je vaše dítě obětí kyberšikany, zásadou číslo jedna je dítě vyslechnout a podpořit ho. Zaznamenejte si důkazy kyberšikany (screenshoty zpráv, uložené emaily nebo odkazy na nevhodný obsahem). Důkazy uložené v počítači či mobilu jsou klíčové, chcete-li později situaci řešit například s policií nebo škole – tyto instituce situaci nepodceňují a dokážou pomoci řešit problémy jak s pachatelem, tak na úrovni psychologické podpory dítěte. Dle závažnosti zajděte s dítětem na psychoterapi. 

Poučujte děti o bezpečném používání internetu, nastavte pravidla surfování, omezte mu na zařízení nevhodné stránky, mluvte o možných rizicích a naučte je jednat odpovědně v online prostředí.

Kyberšikana je závažné téma, ale s dostatečnými informacemi ji můžete úspěšně odhalit, zastavit a dítěti pomoci. Nezapomeňte komunikovat s dětmi o online rizicích včas a pravidelně, nastavujte jim hranice a poskytněte jim bezpečí, které potřebují.