OnlineHračkářství.cz je teď Kidero.cz – nový název, stejná radost! 🎉

Doprava zdarma od 2 500 Kč [email protected]
Všechny články

Osvojování jazyků v raném věku: výhody a úskalí

Pro současnou generaci dětí již nebude angličtina výhodou, ale nezbytností. Znalost cizích řečí otevírá dveře nejen pracovním příležitostem, ale pomáhá také rozvíjet sociální dovednosti, zlepšovat kognitivní schopnosti a rozvíjet kulturní porozumění. Rodiče často stojí před otázkou: Kdy je správný čas začít své dítě seznamovat s cizím jazykem?

Jak funguje osvojování jazyka u dětí?

Již od narození jsou děti vybaveni k osvojování jazyků. Mozek dítěte je v prvních letech života mimořádně flexibilní a schopný vstřebávat nové informace jako houba. Jedná se o tzv. období citlivosti, které trvá zhruba od narození do šesti let. Toto období je ideální pro přirozené osvojování různých jazykových struktur bez velkého úsilí.

V tomto raném věku si děti osvojují jazyk spontánně a intuitivně. Proces osvojování jazyka u malých dětí probíhá odlišně než u starších dětí či dospělých. Dítě nehledá pravidla a nemusíte mu nijak složitě vysvětlovat gramatiku nebo slovní zásobu – jazyk si dítě jednoduše "navnímá" z okolního prostředí a každodenních situací.

U starších dětí ke spontánnímu osvojení již zpravidla nedochází. Od školního věku je proces učení cizího jazyka vědomější a vyžaduje metodičtější přístup. I přesto jsou starší děti schopny relativně rychle jazyk vstřebat, potřebují k tomu však systematičtější podporu a jasné vedení.

V jakém věku je ideální začít s výukou cizích jazyků?

Z biologického hlediska je raný věk ideální dobou k zahájení cizojazyčné výchovy. V prvních letech se dítě učí jazyk úplně bez námahy a přirozeně.

V batolecím věku (0-3 roky) je výuka velmi jednoduchá, efektivní a dítě si automaticky jazyk osvojuje. Avšak v tomto období není vhodné zavádět formální výuku. Jedná se především o seznámení dítěte s jazykem prostřednictvím her, zpěvu či poslechu. Předškolní věk (3-6 let) je obdobím, kdy dítě začíná vědoměji jazyk zpracovávat a má již rozvinutou schopnost učení formou hry či interakce s vrstevníky. Rovněž je vhodné období pro jazykové kroužky, školky s dvojjazyčným programem a domácí hry na jazykové bázi. I školní děti a mladiství se jazyk naučí snadněji než dospělí, jen metoda je jiná, systematičtější a cílenější.

Přínosy osvojování cizího jazyka v raném věku

Děti, které si osvojí další jazyk velmi brzy, mají výrazně vyšší schopnost jazykové flexibility, což jim usnadňuje osvojování dalších jazyků v budoucnosti. Navíc si děti přirozeně osvojí správnou výslovnost a intonaci řeči s lehkostí.

Na co si dát pozor?

Ačkoliv je osvojení druhého jazyka v raném věku většinou vnímáno pozitivně a odborníci obecně doporučují s jazykovou přípravou začít brzy, je také nutné zmínit určitá rizika spojená s tímto procesem

Jedním z nejčastěji zmiňovaných negativ je riziko přetížení dítěte. Mozek dítěte je sice úžasně flexibilní, zároveň je však také citlivý na přemíru podnětů. Pokud své dítě cíleně vystavujete příliš intenzivnímu výukovému režimu, může dojít k přesycení, frustraci nebo přetížení. To často vede ke ztrátě motivace a odporu k učení nejen jazyků, ale i dalších nových dovedností. Dítě by nemělo v raném věku cítit výuku jako povinnost, ale spíše jako hru a zábavu.

Dalším rizikem je jazykový zmatek a míchání jazyků. Děti, které se od narození pohybují v dvojjazyčném prostředí, mohou zpočátku častěji zaměňovat slova obou jazyků

Pokud k procesu osvojování jazyka přistoupíme citlivě a bez přehnaného tlaku, pomůžeme mu naučit se cizí jazyk snadno. Zároveň můžeme v našem dítěti vzbudit radost a lásku k jazykům na celý život. Vyberte dětem vhodné jazykové prostředí, kvalitní cizojazyčné hračky, knížky, audio a video obsah, ale především vytvořte atmosféru hravosti, radosti a spontánnosti.