Pravidelné čtení před spaním je skvělá možnost, jak dítě uspat a také upevnit vzájemné vztahy. Čtení pohádek či vymýšlení příběhů před spaním má prokazatelný pozitivní vliv na dětskou psychiku, jazykové dovednosti, a skvěle rozvíjí fantazii.
Proč je důležité číst dětem před spaním?
Pravidelné předčítání příběhů dětem před spaním je jedinečný společný moment s vaším potomkem, kdy si můžete nerušeně užít vzájemnou blízkost. Dítě navazuje s rodiči užší vztah, posilují se rodinná pouta a vytvářejí se pozitivní vzpomínky, které zůstávají na celý život.
Čtením před spaním rozvíjíte slovní zásobu svého dítěte, učíte ho chápat význam slov, posilujete fantazii a empatii prostřednictvím poznávání chování a pocitů postav. Samozřejmě ho také vzděláváte skrz různá zvířátka, postavy a příběhy. Dítě tak získává lepší předpoklady pro budoucí vzdělávání.
Rituály před spánkem, jako opakované předčítání, pomáhají dítěti porozumět tomu, že nadešel čas spánku.
Jak vybírat knihy a pohádky podle věku dítěte?
U nejmladších dětí vybíráme knihy s jednoduchými obrázky, výraznými kontrastními barvami a málo textem. Dětem můžeme vysvětlovat, co vše na obrázcích vidí nebo jednotlivé obrázky komentovat. Doporučujeme obrázkové knížky, leporela a krátké jednoduché říkanky a básničky. Vše by mělo být krátké, jasné a ideálně rytmické, protože rytmus uklidňuje a baví i velmi malé děti.
Pro předškoláky (3–6 let) jsou ideální kratší až středně dlouhé pohádky s jasně pochopitelným dějem. Děti potřebují příběhy, se kterými se mohou ztotožnit, a kde jsou emoce hlavních postav jasně pojmenované. Vhodné jsou například klasické pohádky jako O červené Karkulce, O Popelce či modernější příběhy s dětskými hrdiny.
Pro malé školáky můžeme již vybírat příběhy, které řeší hlubší témata typu přátelství, odvaha nebo morální rozhodování. Nejlépe fungují kapitolové knihy a delší příběhy, kde dítě může prožívat příběh po více večerů a postupně se do něj hlouběji ponořit. Oblíbené jsou například knihy od Astrid Lindgrenové (Děti z Bullerbynu, Pipi Dlouhá punčocha), Roald Dahl či podobní autoři.
Jak správně předčítat dětem – tipy a rady
Čtěte zřetelně a pomalu, aby děti příběh stíhali pochopit a porozumět významu. Vyhněte se rychlému čtení a nepřeskakujte řádky. Výslovnost slov by měla být velmi dobře srozumitelná, protože dítě se podle vašeho čtení samo zdokonaluje v řeči.
Zapojte výraznost a změny hlasu, to děti ve čtení opravdu baví. Změna intonace a různé napodobování hlasů jednotlivých postav – tím vším podporujete představivost svého dítěte a udržujete jeho pozornost.
Při čtení si společně ukazujte, kde co v knížce na obrázcích je a se můžete se i ptát dítěte. Například, co si myslí, že se stane dál, jak se postava asi cítí a co by udělalo na jeho místě. Tímto zapojením se příběh stává mnohem živějším a přirozeně podporuje chápání děje i emocionální inteligenci dítěte.
Doporučené pohádky a knihy, které jsou osvědčenou volbou pro děti
- Pro nejmenší: Krtek a jeho kamarádi (Zdeněk Miler), Oball - Moje první leporela, říkadla od Františka Hrubína.
- Předškoláci: Pohádky bratří Grimmů, Kniha džunglí – adaptace, Kvak a Žbluňk jsou kamarádi (Arnold Lobel)
- Mladší školáci: Děti z Bullerbynu (Astrid Lindgrenová), Karlík a továrna na čokoládu (Roald Dahl)
Zvolte společně s dětmi před spaním knihu, kterou si chtějí přečíst, připravte se a ponořte se do světa fantazie a příběhů. Uvidíte, že si zamilujete nadšené dítě, které si s vámi chce knihu přečíst a prohlédnou a které pak klidně a spokojeně usne.