OnlineHračkářství.cz je teď Kidero.cz – nový název, stejná radost! 🎉

Doprava zdarma od 2 500 Kč [email protected]
Všechny články

Jak zvládnout první přespání dítěte u kamaráda?

„Můžu dneska spát u kamaráda?“ Přirozeně chceme, aby naše dítě zažívalo super momenty a navazovalo přátelství. Zároveň víme, že jde o nové prostředí, pravidla a také jiné dospělé autority, se kterými nemáme vždy přímou zkušenost. Jak tedy s důvěrou zvládnout tuto situaci a kdy je nejlepší čas říct „Ano“ na přespání u kamaráda?

Kdy je dítě připravené na první přespání u kamaráda?

Mnoho rodičů se ptá, kdy je ten správný čas a věk na první přespávání mimo domov. Obecně lze říct, že první zkušenosti s přespáváním u kamaráda přicházejí kolem šesti až osmi let věku dítěte. Důležitější než konkrétní věk jsou však projevy chování a vaše vztahy a důvěra s rodičem kamaráda.  

Pokud váháte, sledujte chování svého dítěte v běžných životních situacích. Dokáže bez problémů trávit čas mimo domov, třeba na kroužku, u babičky nebo na školních akcích bez rodičovské přítomnosti? Je dítě schopno se samo obléci, umýt, vyřešit menší konflikt s kamarádem či požádat o pomoc jiného dospělého, pokud ji potřebuje? Pokud ano, pravděpodobně je dítě připravené na přespávací dobrodružství.

Důležité také je, aby dítě samo projevilo zájem – nikdy nechte dítě jít na přespání z donucení nebo jen proto, že to dělají ostatní děti. Respektování individuální citlivosti a potřeb dítěte je v tomto směru důležité.

Nejprve vyzkoušejte přespání třeba u babičky nebo jiných příbuzných, kteří nejsou dítěti naprosto cizí. Tak zjistíte, jak dítě reaguje na noc strávenou bez vás.

Jak se připravit na první přespávání u kamaráda?

Když jste se přesvědčili, že vaše dítě je připravené na první přespání u kamaráda, nastává příprava. Než dítě pustíte, měli byste nejprve osobně znát rodinu kamaráda. Ujistěte se, že víte, kde bydlí a že na sebe máte navzájem kontakt v případě nouze. Ujistěte, že i dítě vám může kdykoliv zavolat nebo napsat zprávu.

Společně zabalte věci na přespání. Přibalte oblíbenou hračku nebo plyšáka. Nezapomeňte dítě ubezpečit, že pokud se něco přihodí, nejste daleko a vždy ho rádi vyzvednete. Jasná komunikace a vzájemná důvěra jsou základem úspěchu první přespávačky mimo domov.

Jak na opakované přespávání?

Pokud první přespání proběhne dobře a dítě získá jistotu, můžete brzy očekávat častější přání přespávat mimo domov. Stanovte například maximální počet přespání do měsíce, aby dítě netrávilo příliš mnoho času mimo domov. Ujistěte se, že znáte a důvěřujete rodinám, u kterých dítě nocuje.

Kromě toho pravidelně mluvte se svým dítětem o jeho zážitcích. Věnujte mu  pozornost a nechte ho sdílet detaily, které ono samo chce zmínit. 

Co když dítě ještě není připravené?

Pokud vaše dítě není na přespávání připraveno, nenuťte jej. Zorganizujte například večerní návštěvy, kdy si děti spolu chvíli pohrají, společně povečeří, ale každé dítě pak spí doma. Podporujte dítě v jeho tempu. Pochvalte postupné pokroky a uvidíte, že když dítě nebude přespávání připisovat velkou váhu, samo ho brzy bez větších obtíží zvládne.

Přespávačky u kamarádů jsou pro děti skvělé. Utvrzují navázaná přátelství pro dítě i pro vás vůči rodičům kamarádů. Stačí dítěti důvěřovat, nebát se a mít na sebe vzájemně kontakt. Uvidíte, že pak pro vás budou přespání snadná a dokonce vítaná, protože budete mít večer sami pro sebe.