OnlineHračkářství.cz je teď Kidero.cz – nový název, stejná radost! 🎉

Doprava zdarma od 2 500 Kč [email protected]
Všechny články

Jak poznat, že je nutná dětská nebo adolescentní psychoterapie?

Dítě se někdy potýká s těžkostmi, ať už ve škole, doma, nebo v kolektivu. Některé tyto situace se vyřeší samy, avšak existují situace, kdy by dítěti by mohla pomoci odborná terapie.


Kdy opravdu stojí za to obrátit se na odborníky?

Rozlišování mezi typickými projevy dětského chování a tím, co může značit hlubší problém, není vždy jednoduché. Děti sice rostou a vyvíjejí se různým tempem, avšak trvalá negativní změna v chování, pocitech nebo školních výkonech může signalizovat problém týkající se psychiky či vývoje.

Změna nálady může být důsledkem prožívání stresu, strachu či úzkosti. Pozorujte dítě důkladněji. Zkoumejte zda se projevy úzkosti, smutku či agresivity opakují často, bez zjevného důvodu nebo přetrvávají delší dobu.

To stejné platí, pokud dítě náhle změní své chování ve škole. Zhoršení prospěchu, časté nemoci nebo nechuť chodit do kolektivu může naznačovat nejen studijní obtíže, ale i psychosociální problémy například s vrstevníky či dospělými osobami.

Pokud si všimnete dlouhodobých změn, nebojte se obrátit na školního psychologa, dětského psychologa nebo jiného odborníka v oblasti dětského duševního zdraví.

Jaké signály sledovat?

Jedním z nejčastějších signálů nutnosti terapie je zvýšená nervozita či úzkost dítěte. Pokud dítě pravidelně prožívá silné obavy, bojí se odloučit od rodičů, nebo jej trápí noční můry, je vhodné vyhledat psychologa. Odborník rozpozná vážnější příčiny úzkosti a poradí s řešením.

Znepokojující může být i agresivní nebo naopak výrazně distancované a introvertní chování. Všímejte si, zda se dítě náhle neizoluje od kamarádů, ztrácí dřívější zájmy, nebo se naopak chová nepřiměřeně agresivně či zuřivě na sebemenší podnět.

Jakékoli změny v režimu spánku, jako jsou nespavost, dlouhé usínání či časté noční můry, mohou být také signálem. Pokud tyto příznaky trvají déle než několik týdnů nebo se dokonce zhoršují, je načase navštívit dětského psychologa.

Jak dál postupovat, když zjistíte, že vaše dítě potřebuje terapii?

Pokud zjistíte, že vaše dítě patrně potřebuje terapii, neváhejte. Vysvětlete dítěti citlivě, že návštěva odborníka je běžná věc a že mnoho dětí někdy potřebuje pomoc. Zdůrazněte, že terapeut je tu právě proto, aby dítěti pomohl lépe zvládnout to, co jej trápí.

První návštěva terapeuta bývá především seznamovací. Terapeut hodnotí aktuální stav a navrhne vám strategii další spolupráce. Nezapomeňte, že úspěšná terapie vyžaduje spolupráci rodičů a dítěte se specialistou.

Nejlepší je, pokud terapeut nabídne také konzultace pro rodiče či zapojuje rodinu aktivně do procesu. 

Nečekejte na to, zda se obtíže vašeho dítěte „vyřeší samy“. Čím dříve navštívíte odborníka, tím rychlejší může být zlepšení u dítěte. Pečlivě pozorujte a všímejte si zmíněných signálů. Jakmile zaznamenáte některé z trvaleji přítomných zmíněných obtíží, kontaktujte dětského terapeuta.