OnlineHračkářství.cz je teď Kidero.cz – nový název, stejná radost! 🎉

Doprava zdarma od 2 500 Kč [email protected]
Všechny články

Denní režim miminek do jednoho roku: kdy, co, jak často a proč?

Jak vytvořit takový harmonogram, který bude podporovat zdravý vývoj dítěte a zároveň vyhoví potřebám celé rodiny? Pokud si lámete hlavu nad tím, jak by měl vypadat ideální denní režim vaše miminko, pak čtěte dále. 

Proč je denní režim pro kojence tak důležitý?

Kojenec, který má pevně daný režim dne, si snáze vytvoří rutinu a bude zpravidla klidnější.  Zároveň pravidelnost pomáhá rodičům plánovat svůj den a zvládat domácí povinnosti či práci. Vytvářením denního režimu učíte již od mala dítě určité pravidelnosti, která je důležitá pro jeho optimální tělesný a mentální rozvoj.

Spánek, krmení a bdělost se během prvního roku života miminka rychle mění. Dítě velice rychle roste a mění se také jeho potřeby. Pevný, ale pružný režim umožňuje, že tyto změny můžete sledovat, zaznamenávat a lépe jim porozumět. Právě kontinuitou a pravidelným opakováním určitých činností můžete snadněji odhalit jakékoli odchylky, zdravotní potíže či vývojové opoždění a zavčas na ně reagovat.

Díky režimu se dokážete lépe soustředit i na dítě samotné. Vycházíte-li pravidelně v určitý čas na procházky, míváte-li jasno v čase krmení, koupání a usínání, snáze dítě v poklidu nasytíte nebo uložíte ke spánku. Toto uspořádání tak děťátku pomáhá dosáhnout klidnějšího a hlubšího spánku.

A konečně správně nastavený režim vede ke spokojenějšímu dítěti i celé rodině. Pokud dítě zná svůj režim a ví, co v určitou část dne očekávat, méně pláče a snadněji se přizpůsobuje změnám a novým situacím. Vám jako rodičům zase režim dává jistou kontrolu, nadhled a možnost přesnějšího plánování, což je důležité i pro pohodu a klid vás samotných.

Jak optimálně nastavit spánkový režim?

Spánek je jednou z nejdůležitějších součástí režimu dítěte během prvního roku života. Miminka potřebují hodně spánku, zpočátku mohou prospat až 16 hodin denně. Zato rozvržení spánku během dne se v průběhu měsíců výrazně mění. U novorozenců není spánkový režim příliš zřejmý, dítě usíná po krátkých intervalech, pravidelnost přijde obvykle později kolem třech měsíců.

Od zhruba čtvrtého měsíce se vyplatí začít nastavovat pevné doby denního spaní. Ideální u kojenců od 4 do 7 měsíců bývají tři denní spánky – dopolední, polední a odpolední. Ve věku okolo 8-9 měsíců pak děti obvykle přechází na dvě denní zdřímnutí o délce 1-2 hodin, k nimž přidáváte kvalitní noční spánek, který obvykle začíná kolem 19-20 hodin a končí mezi 6-7 hodinou ráno.

Uložte dítě do postýlky vždy přibližně ve stejnou dobu a ideálně i podobně. Stejné uspořádání před spánkem dá miminku signál, že přišel čas k odpočinku. Večer dítě ukládejte do místnosti, kde je co nejmenší ruch a co nejméně světla, vhodné je mírné přítmí. Pomáhá to lepší tvorbě melatoninu, hormonu nutného pro kvalitní spánek.

Buďte trpěliví. Může trvat několik týdnů, než si dítě na stanovené časy zvykne. Je normální a v pořádku, pokud dítě občas z režimu vypadne, například při nemoci, růstových spurtech nebo prořezávání zoubků. Klíčová je vaše důslednost a trpělivost. Nepřizpůsobujte se zcela dítěti, spíše jemně, ale důsledně veďte dítě k tomu, aby se naučilo pravidelnosti.

Krmení – jak často, kdy a jak dlouho?

První rok života je klíčový také po stránce výživy. Frekvence krmení u novorozenců je poměrně vysoká – obvykle každé 2-3 hodiny. Postupně se však intervaly prodlužují.

Kolem čtvrtého až šestého měsíce života dítěte, v souladu s doporučením pediatrů, začněte zavádět příkrmy. Obvykle začínáme zeleninovými příkrmy k obědu, poté postupně od šestého až osmého měsíce přidáváme ovoce, maso, kaše a další druhy stravy. 

Pravidelné časy jídel výrazně pomáhají trávení a zklidňují dítě v průběhu dne. Denně by dítě mělo mít 5-6 jídel, ideálně v pravidelných intervalech. Rituály kolem jídla podporují u dítěte zdravé návyky. Později děťátko naučte, aby si zvyklo na určitý způsob stolování – krmení v klidném prostředí, v židličce, bez hračky či techniky kolem.

Hra a aktivní část dne – jak podpořit rozvoj dítěte?

Denní režim zahrnuje nejen odpočinek a stravu, ale také aktivní chvíle plné her a objevování. K miminku přistupujte citlivě a hry volte přiměřeně věku. I procházky, kdy je dítě v kočárku jsou počítány jako aktivní část dne. 

Večerní rituál – klíč ke klidnému usínání

Každodenní předvídatelný večerní program, například koupání či čtení pohádek, pomůže vašemu dítěti relaxovat, který usnadňuje usínání a spánkový režim.

Denní režim je skvělým pomocníkem pro každou rodinu. Vytvořte jej v souladu s individuálními potřebami vašeho dítěte. A nezapomeňte – nejen režim, ale především vaše důsledná péče a láska jsou klíčem k tomu, aby dítě prospívalo co nejlépe. Pokud právě hledáte vhodné hračky, jež podpoří vývoj vašeho děťátka, navštivte naši nabídku na našem e-shopu. Dopřejte vašemu miminku radost a kvalitní rozvoj – vyplatí se vám to mnohonásobně.